یکشنبه 11 خرداد 1399
10 : 14
31 / 5 / 2020
کرونا  >  ویروس کرونا نشان داد که انسان مالک این سیاره نیست.
دوشنبه 8 اردیبهشت 1399 39 : 0 تعداد بازدید ها : 134 کد خبر : 8891
به اشتراک گذاری
دل نوشته:
0

ویروس کرونا نشان داد که انسان مالک این سیاره نیست.

کرونا آزادی انسانها را توسط آنهایی که شعار آزادی می دادند گرفت /کرونا به انسان گفت در خانه بمان و به آنچه داشتی و به آنها ناسپاس بودی بیاندیش!

 ویروس کرونا انسان طغیانگر را سرِ جایش نشاند.

 ‏‏کرونا در برابر انسان توانست حلقه ی گمشده ی دفاعیِ کره زمین باشد و به انسانهای مغرور بگوید به کجا چنین شتابان، و در واقع انسان طغیانگر را سرجایش نشاند!

‏ویروس کرونا به جهانیان گفت که ای انسانها، مواظب رفتارتان باشید، اینقدر مغرور نباشید، این همه ادعا داشتید اما نتوانستید جان خود و عزیزانتان را حفظ کنید و آخرالامر به درگاه خداوند بزرگ روی آوردید.

خوب میدانیم که انسان موجودی است که در طول فرهیختگی اجتماعی نیاز به مراودات و ارتباطات حضوری و دیده شدن دارد، اما شیوع این ویروس، مراودات و ارتباطات اجتماعی را مختل کرد و هر جا آمدند ارتباطی برقرار کنند منجر به از دست دادن جان انسانهای دیگری شد.

این مهمان ناخوانده ثابت کرد کسانی که از آزادیِ توام با هرج و مرج در جهان دم میزدند و مدعی ناظمِ نظم نوین جهانی بودند، چگونه خود بیشترین قربانی را داشته و در کنترل و انضباط بخشی به شیوع یک تروریسم بیولوژیکی ناموفق عمل کنند.

با حضور یک ویروس کوچک در جهان چگونه در این چند ماه، فرهنگ ِ مراودات و تعاملات اجتماعی تغییر و جمع های دوستانه و خانوادگی کوچک شدند و از همه مهمتر اینکه عزیزانی را از دست دادیم که نتوانستیم اندک مراسم یادبودی را برایشان برگزار کنیم، در این میان بودند افرادی که با سوابقی درخشان در حوزه های خدمت رسانی در سطح ملی اعم از دفاعی، پزشکی، علمی و اجتماعی، غریبانه و شبانه با حضور تعداد اندکی از مدافعین سلامت سر به بالین خاک نهادند.

با شیوع کرونا در عرصه زندگی، دلتنگی ها بیشتر، حضور فیزیکی در جامعه و جمع خانوادگی و استفاده از فضای حقیقی تا سرحدِ محرومیت محدود و جای خالی عزیزانمان را به فضای مجازی سپردیم تا حدی که جرات دیدار با عزیزترین افراد خانواده یعنی پدر، مادر، فرزند، برادر، خواهر و دوستان را نداشتیم.

بر این باورم تنها چیزی که توانست جای ارتباط فیزیکی انسانها در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را پر کند فضای مجازی بود، همین رسانه ای که موافق و مخالفینی دارد، چه خوب که قدر ارتباطات در فضای حقیقی را بدانیم و از آنها بخوبی و عاری از هرگونه خشونت و بی عدالتی استفاده کنیم.

 خوب است به خود آئیم که چگونه این موجود کوچک نامرئی توانست قطارها و هواپیماها را زمین گیر کند، کسب و کارها را تعطیل. مراسم مذهبی، فرهنگی، مجالس عروسی وعزا، مسابقات ورزشی، بازدید از اماکن تاریخی و تفریحی را ممنوع، استفاده از رستورانها و پارکها را به دست منتخبینِ خودشان که همانا رؤسای دولتها هستند تعطیل و ممنوع کرده و جلوی آزادی شخصی آنان را بگیرد.

این موجود نامرئی مطالبه گر به کره زمین گفت به سبب عملکرد نادرست انسانها نسبت به هوای سالم میتوانی نفس بکشی، به آسمان گفت از غبارِ آلودگی های زیست محیطی آبی شو، به حیوانات گفت بدون ترس از آزار انسانها آنطور که دوست دارید زندگی کنید و به انسان گفت در خانه بمان و به آنچه داشتی و به آنها ناسپاس بودی بیاندیش شاید هنوز فرصتی برای زیستن عالمانه و آگاهانه پیدا کنی.

در کشور ما با افزایش قیمت بنزین و کاهش آمد و شدها، در دنیا کاهش قیمت نفت، کاهش گازهای گلخانه‌ای، پایین آمدن دمای کره زمین، حفظ بقای گونه گیاهی و جانوری، کاهش زباله های پلاستیکی، آسمان آبی ترشد، بهداشت عمومی افزایش یافت، بودجه‌های بهداشتی برای حفظ جان انسانها اختصاص یافت، فقرا از بهداشتِ عمومیِ نسبی تقریبا بهره مند شدند.

ویروس کرونا نشان داد که انسان مالک این سیاره نیست، اما تغییر در رفتارِ انسانها برای بقای نسل بشر نگاهی جدید و حیاتی میباشد.

فراگیر شدن کرونا، کره زمین را متحول کرد و انسانهای مغرور کمی بخود آمدند و متوجه شدند که دست بالای دست بسیار است، اما فکر کنم پس از رافت الهی همین انسان باز هم سرکش شود.

خلاصه اینکه؛ نمیدانم آیا انسانها و خاصه حاکمان کشورها با این اتفاق بزرگِ زیست محیطیِ، در مدیریت راهبردیِ و کنترل بحران های زیست محیطی و بیوتروریستی، رفتارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی ، فرهنگی و دفاعی – امنیتی خود تغییری خواهند داد؟!  سیروس سجادیان 1399.02.10

ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :